Podoba Ci się ten artykuł?

Zestaw 32 stopek.

Stopki są rozszerzeniem możliwości maszyny. Ułatwiają wykonywanie takich czynności jak wszywanie suwaków, równe pikowanie, stębnowanie, kapowanie, marszczenie, wszywanie lamówki, czy dziurek do guzików. Do starych maszyn dostępnych było znacznie mniej akcesoriów i oczywiście te wszystkie rzeczy da się uszyć bez dodatkowych udogodnień, ale skoro się pojawiły dedykowane stopki, to dlaczego z nich nie skorzystać? W tym artykule opowiem do czego służą poszczególne stopki z popularnego zestawu 32 stopek.

Uwaga! Są to stopki do maszyn z chwytaczem wahadłowym. Z rozmów z ich użytkownikami na facebookowych grupach szyciowych wiem, że stopki te pasują również do większości maszyn z chwytaczem rotacyjnym. Jednakże zanim zaczniesz szyć z ich pomocą, sprawdź, czy w Twojej maszynie igła trafia w otwór stopki, czy nie wygina się na krawędzi i czy ścieg, którym próbujesz szyć nie jest zbyt szeroki do otworu. Reasumując – upewnij się, czy te stopki na pewno współpracują z Twoją maszyną.

Poszczególne stopki

Stopka nr 1 (braiding foot)

stopka do tasiemki mała

Stopka do przyszywania sznurka, włóczki, gumki kapeluszowej, rzemyka. Ma śrubkę do regulacji średnicy przyszywanego sznurka.

Stopka nr 2 (fringe foot)

stopka do fredzli m

Stopka do ozdobnych frędzli lub bardzo szerokiego ozdobnego zygzaka. Ścieg powstaje na blaszce wewnątrz stopki.

Stopka nr 3 (5 hole cording foot)

stopka do sznurków 5 m.png

Stopka do przyszywania kordonka, innych ozdobnych nitek lub gumonici. Można jednocześnie naszywać 5 nitek.

Stopka nr 4 (7 hole cording foot)

stopka do sznurków 7m

Analogicznie jak stopka nr 3. Różni się ilością otworów. Tą stopką można przyszywać jednocześnie 7 nitek.

Stopka nr 5 (edge joining foot)

stopka z centralnym prowadnikiem m.png

 

Stopka z centralnym prowadnikiem do szycia w szwie (np. do przyszywania paska, plisy lub lamówki, łączenia dwóch kawałków materiału), lub do ściegu krytego (do podkładania spodni i spódnic). Po przesunięciu igły idealna do równego prowadzenia stopki wzdłuż krawędzi. Oznaczenia na stopce pomagają w pozycjonowaniu igły przy zmianie kierunku szycia, a także rozpoczynaniu/zakańczaniu szwu w konkretnym miejscu.

Stopka nr 6 (1/4″ quilting foot)

stopka do patchworku 1 m.png

Stopka do ściegu prostego o szerokości prawej płozy 1/4 cala. Jest to stopka dedykowana do patchworku. Oznaczenia na stopce pomagają w pozycjonowaniu igły przy zmianie kierunku szycia, a także rozpoczynaniu/zakańczaniu szwu w konkretnym miejscu.

Stopka nr 7 (straight stitch foot)

stopka do prostego m.png

Stopka do ściegu prostego. To jest podstawowa stopka do zszywania, stębnowania, kapowania. Podobnie jak inne stopki z wąską szczeliną zalecana jest do szycia cienkich tkanin i dzianin. Stopki takie lepiej dociskają materiał do ząbków niż stopki z poprzecznym otworem, dzięki czemu zapobiegają wciąganiu materiału przez transporter i unoszeniu go przez igłę.

Stopka nr 8 (open toe embroidery foot)

stopka otwarta przezroczysta do aplikacji m.png

 

Stopka otwarta do naszywania aplikacji i do ściegów ozdobnych. Dzięki szerokiemu polu operacyjnemu widać dokładnie powstające ściegi. Na dodatek ten model jest przeźroczysty, co dodatkowo zwiększa komfort pracy.

Stopka nr 9 (round bead foot)

stopka do koralików m.png

Stopka do naszywania koralików, perełek i przyszywania grubszych sznurków. W centrum stopki znajduje się tunel, w który należy wprowadzić koraliki nanizane na nitkę. Naszywa się je delikatnym zygzakiem lub ściegiem ozdobnym o długości ściegu równym długości koralika. Po przesunięciu igły stopka ta doskonale nadaje się również do wszywania wypustki z bizą.

Stopka nr 10 (zig zag foot)

stopka teflonowa m.png

Uniwersalna stopka teflonowa do śliskich, elastycznych i innych kłopotliwych w szyciu materiałów. Do skaju, skóry, winylu, lateksu, lajkry itp. Stopka jest wykonana z materiału, który nie elektryzuje się, dzięki czemu materiały się do niej nie przyklejają.

Stopka nr 11 (cording foot)

stopka do kordonka 3.png

Podobnie jak stopki 3 i 4 służy do wszywania kordonka lub gumonici. Stopka pozwala na jednoczesne wszywanie 3 nitek.

Stopka nr 12 (1/4″ quilting foot)

owerlokowa z prowadnikiem m.png

Analogicznie jak stopka nr 6. Ma trochę inny kształt, ale zastosowanie podobne. Dodatkowo jest wyposażona w boczny prowadnik ułatwiający prowadzenie stopki po krawędzi materiału, w szwie lub po linii.

Stopka nr 13 (9-groove pintuck foot)

stopka do 9 sznureczków m.png

Do wszywania kordu lub sznureczka po lewej stronie materiału przy pomocy podwójnej igły i zwiększonego naprężenia nici. Po prawej stronie powstanie szczypanka ze sznureczkiem w środku. Wałeczek ze sznureczkiem powstaje pośrodku stopki. Wyżłobienia w stopce służą do równoległego prowadzenia kolejnego wałeczka względem poprzednich.

Stopka nr 14 (overcast foot)

stopka owerlokowa m.png

Do obrębiania zygzakiem i ściegami owerlokowymi. Ścieg powstaje na blaszce wewnątrz stopki. Po zsunięciu się nitek z blaszki pozostaje luźny ścieg, a krawędź nie ściąga się i nie zwija. Ta stopka polecana jest do wszystkich dzianin i innych delikatnych materiałów. Zwróć uwagę na ustawienia ściegu. Zanim zaczniesz szyć, sprawdź, czy igła nie uderza w blaszkę.

Stopka nr 15 (stitch guide foot)

stopka z prowadnikiem do pikowania m.png

Doskonała stopka do pikowania równoległego. Wysięgnik z podziałką ułatwia prowadzenie stopki wzdłuż linii lub poprzedniej linii szwu. Dzięki szerokiemu otworowi można jej używać zarówno do ściegu prostego, jak i ściegów ozdobnych.

Stopka nr 16 (5-groove pintuck foot)

stopka do sznureczków m.png

Stopka o takim samym zastosowaniu co stopka nr 13. Ta służy do wszywania grubszych sznureczków.

Stopka nr 17 (satin stitch foot)

stopka do sciegu satynowego m.png

Stopka do ściegu satynowego, czyli do aplikacji. Trójkątne nacięcie z przodu stopki wskazuje centralne położenie igły, co ułatwia prowadzenie stopki przy naszywaniu aplikacji. Metalowe podeszwy płóz ułatwiają przesuwanie się po materiale. Stopka ta doskonale zastępuje stopkę uniwersalną.

Stopka nr 18 (JAGUAR)

stopka jaguar do gumy i tasiemki m.png

Stopka do przyszywania wąskich tasiemek i gumek. Tasiemkę lub gumkę należy wsunąć z góry do otworu z przodu stopki i przełożyć pod stopkę. Można szyć ściegiem prostym, ozdobnym lub podwójną igłą. Nacięcia na stopce przy otworze na igłę pomagają w pozycjonowaniu igły względem gumki.

Stopka nr 19 (double welting foot)

stopka do bizy m.png

Stopka do wszywania sznureczka (bizy) w lamówkę celem zrobienia własnej wypustki. Ta stopka nadaje się również do przyszywania wypustki.

Stopka nr 20 (invisible zipper foot)

stopka do suwaka kryteg.png

Do wszywania suwaka krytego.

Stopka nr 21 (roller foot)

stopka z rolkami m.png

Do szycia trudnych, cienkich, śliskich, elastycznych materiałów. Rolki ułatwiają przesuwanie obu warstw materiału. Sprawdza się również przy zszywaniu pościelówki z minky.

Stopka nr 22 (blind stitch foot)

stopka z centralnym regulowanym prowadnikiem m.png

Stopka z regulowanym centralnym prowadnikiem. Doskonała do ściegu krytego. Pozostałe zastosowania podobne do stopki nr 5. Przy pomocy pokrętła można regulować położenie prowadnika.

Stopka nr 23 (applique foot)

stopka do aplikacji m.png

Stopka do naszywania aplikacji. Jej niewielkie rozmiary sprawiają, że bardzo zwinnie radzi sobie z zakrętami.

Stopka nr 24 (open toe foot)

stopka do aplikacji metal m.png

Stopka otwarta do naszywania aplikacji i do ściegów ozdobnych. Metalowy odpowiednik stopki nr 8.

Stopka nr 25 (darning foot)

stopka do pikowania m.png

Do cerowania, wyszywania i pikowania z wolnej ręki. Aby móc szyć tą stopką należy schować lub zasłonić ząbki transportera. Stopkę należy zamontować na trzpieniu zamiast matic. Drucik wystający na górze należy położyć na śrubie mocującej igłę w taki sposób, żeby stopka unosiła się razem z igłą.

Stopka nr 26 (shirring foot)

stopka do marszczenia m.png

Do marszczenia materiału. Nadaje się do cieńszych materiałów. Efekt jest uzależniony od stopnia naprężenia górnej nici i długości ściegu. Ten model stopki ma możliwość jednoczesnego marszczenia i przyszywania marszczonej warstwy. Stopkę należy zamontować na trzpieniu zamiast matic.

Stopki nr 27 i 28 (1/8″ round hemmer foot, hemmer foot)

stopka do podwijania m.png

Stopki do wąskiego podwijania krawędzi na 2 razy. Różnią się szerokością podwinięcia – 4 lub 6 mm. Stopki te przeznaczone są do cienkich tkanin.

Stopka nr 29 (darning foot low shank)

do pikowania niskie mocowanie m.png

Zastosowanie takie samo jak stopka 25. Różni się budową. Nie sprężynuje jak stopka 25. Analogicznie jak stopka 25 – metalowy wysięgnik należy umieścić na śrubie mocującej igłę. Stopkę należy zamontować na trzpieniu, po zdjęciu matic.

Stopka nr 30 (adiustable bias tape binder foot)

stopka do lamowki zaprasowanej m.png

Do przyszywania zaprasowanej lamówki. Pokrętłem należy ustawić szerokość lamówki.

Stopka nr 31 (knit foot)

krocząca mała m.png

To młodsza siostra stopki kroczącej z górnym transportem. Służy do zszywania dzianin. Montuje się ją podobnie jak stopki 25 i 29 – wysięgnik należy położyć na śrubie mocującej igłę. Stopka dokładnie dociska materiał w momencie wbicia się igły, a następnie unosi razem z igłą. Wypustka na dole zintegrowana z wysięgnikiem ułatwia przesuwanie obu warstw materiału jednocześnie.

Stopka nr 32 (zipper foot low shank)

stopka do suwaka zwyklego.png

Stopka do przyszywania suwaka zwykłego oraz do stosowania wszędzie tam, gdzie musimy szyć blisko krawędzi, np. przyszywanie wypustek z bąbelkami. Stopkę należy zamontować zamiast matic. Śruba służy do regulacji ustawienia stopki względem igły z prawej bądź lewej strony.

Serdeczne podziękowania dla Moniki Rudnickiej i Moniki Sawickiej za pomoc w obróbce zdjęć stopek z moich zbiorów. Bez ich pomocy ten artykuł jeszcze przez rok nie zobaczyłby światła dziennego.