Jest to technika pozwalająca dopasować długości dwóch odcinków materiału. Na przykład falbany do dołu sukienki, albo główki rękawa do podkroju ramienia. W przeciwieństwie do stopek marszczących i marszczenia na igle, w tej technice można kontrolować i modyfikować długość marszczonej krawędzi przed jej przyszyciem.

Krok 1

Obrzuć krawędzie, zarówno tą, która będzie marszczona, jak i tą, do której będziesz przyszywać marszczenie.

marszczenie nitką.jpg


Krok 2

Jeżeli będziesz marszczyć falbanę, zrób kilka punktów stycznych, aby marszczenie było równomierne. W tym celu zaznacz kredą lub pisakiem środek przodu i tyłu sukienki, a falbanę podziel na 4 równe odcinki. Jeżeli marszczysz główkę rękawa, zaznacz punkt styczny szwu ramieniowego oraz długość odcinka, który ma zostać zmarszczony.


Krok 3

Ustaw naprężenie górnej nici na 0. Wybierz ścieg prosty (stębnowy). Ustaw maksymalną długość ściegu. Załóż kontrastową nić, żeby łatwiej ją było później wypruć. Użyj stopki uniwersalnej lub do ściegu prostego. Zanim zaczniesz szyć, wyciągnij około 15 cm obu nitek i przełóż je do tyłu za stopkę.

marszczenie nitką (1).jpg


Krok 4

Przeszyj krawędź na szerokość stopki. Zostaw około 15 obu nitek.

marszczenie nitką (3)


Krok 5

Przeszyj drugi raz w odległości 0,5 cm od pierwszego szwu. Pamiętaj o pozostawieniu na początku i na końcu około 15 cm nici.

marszczenie nitką (4).jpg


Krok 6

Jeżeli szyjesz falbanę z jednego połączonego kawałka (tzw. rękaw), zwiąż razem wszystkie górne nitki oraz dwie nitki dolne z jednego końca szwów.

marszczenie nitką (5).jpg

Jeżeli marszczysz odcinek, zwiąż wszystkie 4 nitki z jednej strony oraz górne nitki z drugiej strony. W obu przypadkach nie związuj dwóch dolnych nitek.


Krok 7

Dzięki zerowemu naprężeniu górnej nici, dolna nitka bez problemu daje się wyciągnąć. Złap za obie nitki i wyciągaj je razem. Przyłóż do miejsca, gdzie będziesz przyszywać marszczony element i sprawdź czy długość pasuje.

marszczenie nitką (6).jpg


Krok 8

Jeżeli ma taką samą długość, zwiąż dobrze nitki i rozprowadź marszczenie równomiernie po całym obwodzie. Skontroluj punkty styczne, które zostały zaznaczone w kroku 2. Środek główki rękawa musi wypaść dokładnie w miejscu szwu ramieniowego, a 4 odcinki falbany muszą się spotkać ze szwami bocznymi i środkami przodu oraz tyłu.

marszczenie nitką (7).jpg


Krok 9

Przyłóż zmarszczony element do miejsca wszycia prawą stroną do prawej i przyszyj krótkim ściegiem prostym (2-3 mm) pomiędzy nitkami marszczącymi.

Wszywając możesz jeszcze prujką lub igłą ułożyć i wyrównać pod stopką zmarszczki materiału.

marszczenie nitką (8).jpg


Krok 10

Wypruj obie nitki. Najłatwiej wyjdą dolne nitki.

marszczenie nitką (9).jpg


Krok 11

Zaprasuj zapasy do góry. Jeśli szyjesz falbanę, możesz zapasy dodatkowo przekapować.

marszczenie nitką (10).jpg


Zobacz również:

kapowanie winietka   marszczenie na igle winietka