Podoba Ci się ten artykuł?

Kaptur trzyczęściowy ma lepszy kształt i jest lepiej dopasowany do kształtu głowy niż dwuczęściowy. W tym tutorialu pokazujemy jak z wykroju kaptura dwuczęściowego zrobić wykrój na kaptur trzyczęściowy.

Będą potrzebne:

  • wykrój na kaptur
  • nożyczki
  • centrymetr krawiecki
  • pisak do tkanin lub kreda krawiecka

Krok 1 Przygotuj wykrój na połowę kaptura dwuczęściowego.

kaptur


Krok 2 Od górnej krawędzi kaptura odmierz połowę szerokości pasa, który będzie trzecią część kaptura. Na przykład 5 cm. W tylnej części kaptura, przy szyi, zaznacz 1 cm mniej. W naszym przykładzie jest to 4 cm.

kaptur


Krok 3 Odetnij odmierzoną część kaptura po linii.

kaptur


Krok 4 Na największym łuku narysuj punkty styczne. Możesz zrobić więcej niż dwa. Zmierz długość środka kaptura po odcięciu wyznaczonego pasa.

modelowanie-kaptura-04


Krok 5 Narysuj kształt środkowej części kaptura według poniższego rysunku:

kaptur


Krok 6 Przyłóż nową środkową część do bocznej części kaptura. Zaznacz, w których miejscach wypadają punkty styczne. Przerysuj je.

modelowanie-kaptura-06kaptur

Sprawdź również, czy środkowa część kaptura ma taką samą długość co boczna.

kaptur


Krok 7 Jeżeli korzystasz z wykroju z gazety, gdzie nie ma uwzględnionych zapasów na szwy, dodaj je dookoła wszystkich części kaptura (patrz: poniższe zdjęcie).

Jeżeli szyjesz z wykroju z uwzględnionymi zapasami (czyli szablonu), dodaj zapasy tylko do nowej części kaptura, na długich bokach. Sprawdź w opisie do wykroju ile zostało przewidziane na zapasy i dodaj tyle samo.

modelowanie-kaptura-09


Krok 8 Zszyj części kaptura według oznaczeń: A – góra, B – dół.

kaptur