Podoba Ci się ten artykuł?

Tą techniką wszyjesz pięknie rękaw do sportowej bluzy, sukienki lub tuniki z dzianiny, a także do bluzki, kurtki lub żakietu.

Będą potrzebne:

  • pisak do tkanin lub mydełko krawieckie
  • szpilki
  • nożyczki

Krok 1 Przerysowując bluzę z wykroju nie zapomnij o przeniesieniu nacinków (punktów stycznych oznaczonych na wykroju trójkącikami) na podkrój i główkę rękawa. Zaznacz je na materiale pisakiem do tkanin lub zrób małe nacięcia nożyczkami. Zszyj ramiona i boki bluzy.

jak wszyć rękaw


Krok 2 Zszyj rękawy i przekręć na prawą stronę.

wszywanie-rekawa-02


Krok 3 Włóż rękaw w podkrój pachy bluzy prawą stroną do prawej. Upewnij się, że na pewno wkładasz prawidłowy rękaw – nie wszystkie rękawy są symetryczne. W takim wypadku na wykroju powinny być oznaczone punkty (nacinki), który muszą się spotkać w trakcie wszywania. Zwykle punkty te znajdują się na przodzie rękawa i na przodzie bluzy. Zwróć uwagę, że obwód główki jest większy niż obwód podkroju.

wszywanie-rekawa-03


Krok 4 Zepnij razem wszystkie punkty styczne: nacinki przodu rękawa i bluzy, środek kuli rękawa ze szwem ramieniowym oraz szwy boczne bluzy i rękawa. Po połączeniu szpilkami tych punktów, zepnij resztę bluzy. W rękawach krojonych z dwóch części szwy nie pokrywają się ze szwami bocznymi. Zwróć baczną uwagę na nacinki na wykroju.

wszywanie-rekawa-04


Krok 5 Istnieją dwie szkoły wszywania rękawa. Według jednej szyje się po stronie podkroju, ponieważ ząbki maszyny wdają materiał, dzięki czemu łatwiej się wszywa główkę. To jest wersja dla osób początkujących. Można tą metodą wszywać rękawy w ubraniach z dresówek, zwłaszcza z małą główką rękawa. Wadą takiego wszywania jest możliwość rozciągnięcia podkroju i deformacji główki.

Drugą szkołę stosują zawodowe krawcowe, czyli szycie po stronie kuli rękawa. Ta technika jest trudniejsza, ale efekt wszycia, zwłaszcza w ubraniach z tkanin, jest znacznie lepszy. Materiał wdaje się z góry, kontrolując cały czas wdawanie materiału. Pacha się nie rozciąga. Jest to technika prawidłowa i zalecana między innymi przez Burdę.

Nadmiar materiału rozłóż równomiernie pomiędzy punktami stycznymi i pospinaj co kilka centymetrów. Szyj wolno, co chwila zatrzymuj maszynę i kontroluj czy główka się dobrze wdała na odcinkach pomiędzy szpilkami.

Szyjąc po podkroju pachy, włóż dłoń pomiędzy rękaw, a bluzę i palcami podsuwaj materiał główki rękawa pod stopkę.

Szyjąc po kuli rękawa nadmiar materiału na główce wdawaj nie rozciągając podkroju pachy w bluzie.Podkładaj pod stopkę materiał górnej warstwy.

Po zszyciu na kuli rękawa nie powinno być żadnych zakładek.

wszywanie-rekawa-05


Tak powinna wyglądać wszyta kula rękawa po lewej stronie.

jak wszyć rękaw

Tak wygląda prawidłowo wszyty rękaw od strony ramienia po lewej stronie.

jak wszyć rękaw

Jeśli główka Twojego rękawa wygląda podobnie, to gratulacje.

jak wszyć rękaw

Zobacz jak wszywam rękaw tą metodą w sukience z dzianiny:

jak uszyc sukienkę m