Podoba Ci się ten artykuł?

W tym tutorialu pokazujemy jak uszyć kaptur dwustronny do kurtki lub bluzy. W tak uszytym kapturze nie widać nieestetycznych szwów, jest cieplejszy niż pojedynczy, a zastosowanie materiałów w dwóch kolorach będzie stanowić ciekawy akcent kolorystyczny.

W bluzie dwustronnej użyj dwóch warstw takiego samego rodzaju materiału. W bluzie jednostronnej, na spodnią warstwę możesz użyć cieńszego materiału jako podszewkę.

Będą potrzebne:

  • nożyczki
  • pisak do tkanin lub kreda krawiecka
  • centymetr krawiecki
  • wykrój kaptura

Krok 1 Jeżeli szyjesz kaptur dwuczęściowy, wytnij go 4 razy – po 2 razy z każdego rodzaju materiału. Upewnij się, żeby części były skrojone w odbiciu lustrzanym. Żeby się nie pomylić, możesz je wycinać z podwójnie złożonego materiału.

Jeżeli wykrój na kaptur jest trzyczęściowy, boczne części wytnij 4 razy, po 2 razy, a środkową część po razie z każdego rodzaju materiału.

kaptur-1


Krok 2 Zszyj tylne krawędzie kapturów prawa strona do prawej. Oddzielnie spodnią i wierzchnią warstwę.

kaptur-2

kaptur-3


Krok 3 Spodnią warstwę kaptura przekręć na prawą stronę i włóż do wierzchniej. Obie warstwy muszą leżeć prawymi stronami do siebie.

kaptur-4

 


Krok 4 Sprawdź czy szwy się pokrywają. Aby szwy się dobrze ułożyły, możesz je albo rozłożyć na płasko, albo wykonać je jako mijające.

kaptur-9

Więcej na ten temat znajdziesz w naszym tutorialu:

szwy-mijajace-m


Krok 5 Połącz obie warstwy – wierzchnią i spodnią, przeszywając je razem dookoła.

kaptur-6


Krok 6 Jeśli nie masz napownicy, w trakcie zszywania kaptura wykonaj dziurki na sznurek w szwie kaptura.

Zaznacz na krawędzi kaptura początek i koniec dziurki. Zszywając kaptur nie zszywaj pomiędzy znacznikami. Zarygluj końce szwów.

kaptur-7

Rozłóż szwy. Wykonaj ramkę dookoła otworu. Jeśli szyjesz kaptur dwukolorowy, dziurki odszyj dopasowanymi kolorami nici.

kaptur-8

Szczegółową instrukcję wykonania dziurki w szwie znajdziesz w naszym tutorialu:

dziurka-w-szwie-kaptura-m


Krok 7 Przekręć kaptur na prawą stronę. Wymodeluj palcami szwy krawędzi kaptura. Upewnij się, że na całej długości zapasy są rozłożone na płasko lub ułożone w tą samą stronę. Przestębnuj kaptur dookoła w dowolnej odległości od brzegu. Jeżeli chcesz mieć tunelik na sznurek, przestębnuj na szerokość sznurka.

Jeśli Twój kaptur jest uszyty z dwóch kolorów materiałów, możesz założyć do maszyny różne kolory nici na górę i na dół, aby szew był jak najmniej widoczny, albo wręcz przeciwnie – nici kontrastowe, aby uzyskać dodatkowy akcent kolorystyczny.

kaptur-10


Krok 8 Jeśli wszystko dobrze zszyłaś, możesz teraz doszyć kaptur do bluzy wg oznaczeń na wykroju.

kaptur-11