Podoba Ci się ten artykuł?

Chciał(a)byś zacząć szyć? Beti zrobiła listę najważniejszych rzeczy, które trzeba wiedzieć zanim zaczniesz szyć. To jest takie mini-kompendium wiedzy, bez którego nie można usiąść do maszyny.

 1. Zanim wybierzesz linie z wykroju i zaczniesz szyć, zmierz siebie i porównaj swoje wymiary z tabelką rozmiarów. Rozmiary z tabelki nie mają nic wspólnego z rozmiarami ze sklepu. Nie przejmuj się, jeżeli według autora wykroju masz dwa rozmiary więcej niż zwykle kupujesz.
 2. Zdekatyzuj materiał, żeby się gotowy ciuch nie zbiegł w pierwszym praniu. Tutaj znajdziesz więcej informacji na temat dekatyzacji.
 3. Zanim potniesz materiał, zmierz odrysowany wykrój, przymierz do siebie i sprawdź czy pasuje. Czy talia wypada w talii, czy zaszewki są w odpowiednim miejscu, czy pacha nie jest za nisko lub za wysoko. Na tym etapie możesz jeszcze nanieść poprawki.
 4. Zanim wykroisz nowy ciuch z docelowego materiału, warto wypróbować go z najtańszego i niepotrzebnego materiału z lumpeksu, flizeliny, lub folii malarskiej. Pospinaj albo posklejaj taśmą klejącą zaszewki, zepnij szwy, załóż na siebie i zobacz jak leży. Jeżeli teraz Ci się nie spodoba, to ciuch też nie będzie Ci się podobał. To jest świetny sposób na weryfikację wszystkich elementów, położenie i głębokość zaszewek, podkroje, kształt dekoltu, długość itp. Nanieś poprawki na wykrój i przymierz jeszcze raz.
 5. Do wykroju zawsze dodawaj zapasy na szwy i podłożenie. Warto mieć ciut więcej materiału na ewentualne poprawki, niż żeby miało go zabraknąć.
 6. Wykrój na materiale zawsze układaj zgodnie z nitką prostą, czyli równolegle do brzegu fabrycznego materiału. W tkaninach – zgodnie z nitkami osnowy, w dzianinach zgodnie z kierunkiem oczek. Materiały z włosem (np. sztruks, aksamit, niektóre wełny i polar) kroi się w jednym kierunku i pod włos, tak, aby kolor był ciemny, czysty i nie wyglądał na wypłowiały.
 7. Krojąc z materiału w kratkę, paski i inne wzory zwróć uwagę na spasowanie wzoru. Przed skrojeniem przyłóż do siebie materiał i zobacz jak skroić, aby dominujący detal nie wypadł na przykład na piersi albo pośladku. Kratki i paski muszą się spotykać na szwach. Wszelkie niedokładności ułożenia wzoru psują efekt. Staraj się również spasować powtarzające się wzory na wszelkich zapięciach.
  Kupując wzorzysty materiał, zamów zawsze więcej niż jest to sugerowane przy wykroju.
 8. Po wykrojeniu odszyj wszystkie zaszewki i zakładki. Sprawdź na figurze jak leżą. Nanieś poprawki.
 9. Zaprasuj. Każdy szew musi być zaprasowany lub rozprasowany przed zszyciem kolejnych elementów. Niech deska do prasowania stoi obok maszyny, bo dobre prasowanie do połowa sukcesu.
 10. Zszyj długim luźnym ściegiem na maszynie lub ręcznie fastrygą:
  • w bluzkach oraz sukienkach – ramiona i boki,
  • w spodniach – boki, środek i siedzenie,
  • w spódnicach – wszystkie szwy boczne i środkowe
 11. Zrób przymiarkę i ponownie nanieś poprawki na figurze.
 12. Jeżeli wszystko pasuje, odszyj kieszenie, jeżeli są w Twoim modelu.
 13. Zszyj szwy zwykłym ściegiem to co wcześnie zostało sfastrygowane.
 14. Wszyj zamek w rozporek, jeżeli jest w Twoim modelu.
 15. Zszyj rękawy.
 16. Długość spodni lub spódnicy wyznacz dopiero po wszyciu w pasek.
 17. Długość rękawa wyznacz dopiero po wszyciu go w podkrój pachy.
 18. Długość kurtki, żakietu i płaszcza wyznacz na samym końcu.
 19. Wisienką na torcie jest jest zrobienie dziurek i przyszycie guzików.

I jeszcze kilka rad doświadczonej krawcowej – czyli jak szyć, żeby zaoszczędzić sobie nerwów 🙂

 • Nie spiesz się, żeby później nie pruć.
 • Szyj, kiedy jesteś wypoczęta, w dobrym nastroju i przy dobrym świetle.
 • Dokładne przygotowanie wykroju, przymiarki i trzymanie się podstawowych zasad szycia ułatwiają pracę, dzięki czemu szyje się szybciej.
 • Prasuj, prasuj, prasuj. Dobrym prasowaniem można wiele uratować, ukryć i wymodelować. „To czego krawiec nie doszyje, to doprasuje”.
 • Korzystaj z dobrych poradników, blogów, książek i czasopism.
 • Testuj wcześniej poszczególne elementy i techniki na resztkach materiału zanim odszyjesz je w nowym ubraniu.
 • Nie trzymaj się kurczowo technik zaproponowanych przez autora wykroju lub projektu. Jeżeli nie umiesz wszyć suwaka, zrób zapięcie na guziki…

Powodzenia!