Podoba Ci się ten artykuł?

Połączenie z minky i tkaniny bawełnianej to hit dziecięcych sypialni ostatnich lat. Z tego tandemu powstają kocyki, wkładki do wózków, ochraniacze do łóżeczek, poduszki, a nawet elementy garderoby. Ponieważ minky i tkanina są materiałami skrajnie różniącymi się właściwościami, zszycie ich nie jest proste i nastręcza wiele kłopotów. W tym tutorialu pokazujemy jak to zrobić prosto i poprawnie na przykładzie kocyka dla przedszkolaka. A żeby zwiększyć poziom trudności, kocyk jest z ramką, a w ramce jest wypustka. Materiały do tutoriala dostarczyła nam firma Minky i Tkaninky.

Będą potrzebne:

  • zwykły flamaster do rysowania po minky
  • pisak do tkanin lub mydełko krawieckie do rysowania po tkaninie
  • centrymetr
  • duża ekierka lub coś do wyznaczenia kąta prostego (na przykład duży karton lub panel podłogowy)
  • do wszywania wypustki potrzebna będzie półstopka lub wąska stopka do zwykłych suwaków, stopka do wszywania koralików, albo stopka do bizy
  • do pikowania w szwie przyda się stopka z prowadnikiem centralnym, bocznym, albo stopka do ściegu krytego.

Krok 1 Zdekatyzuj materiały przed szyciem. Tkanina bawełniana ma tendencję do kurczenia. Lepiej, żeby się skurczyła zanim uszyjesz kocyk. Tutaj znajdziesz instrukcję jak to zrobić.

Słów kilka o nitce prostej. Tkaninę kroi się zgodnie z nitką prostą, czyli krawędź kocyka musi być równoległa do brzegu fabrycznego materiału. Przy kocyku bez znaczenia jest który bok będzie równoległy – krótki, czy długi. Zwróć uwagę, że w materiałach z nadrukiem cyfrowym bardzo często wzór nie idzie równolegle do brzegu i bywa przesunięty. Jeżeli skroisz zgodnie ze wzorem, a nie zgodnie z nitką prostą, materiał może się  defasonować po uszyciu. Dotyczy to zwłaszcza powtarzalnych wzorów takich jak kropki, paski lub powtarzające się detale.

Minky zawsze powinno się skroić zgodnie z kierunkiem oczek dzianiny. Kropki minky niestety bardzo często nie są ułożone równolegle do brzegu. Krojenie zgodnie z kropkami może spowodować skręcanie się materiału po uszyciu. Materiał do tego tutoriala został skrojony zgodnie ze sztuką, czyli zgodnie z kierunkiem oczek, a nie kropek.

kocyk-minky-02
kocyk-minky-03


Krok 2 Oblicz wymiary obu materiałów

schemat-kocyka-minky-z-ramka

Minky – dodaj do każdego wymiaru dwukrotność szerokości ramki plus 2x dodatek na szwy.
Przykład – kocyk będzie miał 100×135 cm, ramka 10 cm, dodatki po 1 cm, czyli minky powinno mieć:
szerokość: 100 + 2*10 + 2*1 = 122 cm
długość 135 + 2*10 + 2*1 = 157 cm

Tkanina – odejmij od każdego z wymiarów dwukrotność szerokości ramki i dodaj 2x dodatek na szwy.
Przykład – dla naszego kocyka 100×135 cm z ramką 10 cm tkanina powinna mieć następujące wymiary:
szerokość 100 – 2*10 + 2×1 = 82 cm
długość 135 cm – 2*10 + 2×1 = 117 cm


Krok 3 Jeżeli szyjesz kocyk bez wypustki, pomiń ten punkt.
Do brzegu tkaniny doszyj wypustkę. Użyj stopki do wszywania koralików, półstopki lub stopki do wszywania suwaka zwykłego. Szyj jak najbliżej wypustki. Tutaj znajdziesz szczegółowy tutorial wszywania.

2016-05-10-19-44-521kocyk-minky-04-02


Krok 4 Zawiń brzeg minky na 11 cm.

kocyk-minky-05-01


Krok 5 Odmierz 11 cm na krawędzi złożenia. Zaznacz flamastrem punkt w miejscu czerwonej kropki.

kocyk-minky-05-02


Krok 6 Zaznacz kolejne dwa punkty w miejscach kropek na poniższym zdjęciu – na brzegu materiału, w odległości 11 i 22 cm od krawędzi.

kocyk-minky-05-03


Krok 7 Narysuj flamastrem linię tak jak na poniższym zdjęciu.

kocyk-minky-05-03-1


Krok 8 Złóż minky po przekątnej. Narysowana linia jest linią zszycia rogu. Zepnij gęsto szpilkami po obu stronach linii.

kocyk-minky-05-04


Krok 9 Zszyj po narysowanej linii. Zarygluj szew od strony linii złożenia. Jeżeli szyjesz kocyk z wypustką, skończ szycie 1 cm z drugiej strony i również zarygluj. Odetnij róg 1 cm od szwu.

kocyk-minky-06


Krok 10 Obetnij róg pod kątem 45 stopni.

kocyk-minky-07


Krok 11 Rozłóż róg na płasko. Palcami uformuj szew. Nie prasuj. Minky może stracić kropki pod wpływem żelazka.

kocyk-minky-08


Krok 12 Przekręć rogi na prawą stronę. Palcami rozłóż szwy po lewej stronie, aby były całkiem płasko.

kocyk-minky-09

Tutaj znajdziesz dokładny tutorial szycia ramki:

podwijanie-rogu


Krok 13 Wpasuj róg wypustki w niezszyty do końca róg zakładki minky.

kocyk-minky-11


Krok 14 Wyznacz połowę każdego z brzegów, zarówno minky, jak i tkaniny. Wbij szpilki. Zacznij łączyć oba materiały spinając szpilkami te punkty. Następnie wyznacz połowy odcinków pomiędzy środkami, a rogami i zepnij je szpilkami. Ma to na celu równomierne rozłożenie obu materiałów względem siebie.

kocyk-minky-10


Krok 15 Pospinaj gęsto szpilkami po stronie tkaniny w obrębie wyznaczonych wcześniej odcinków. Minky jest dość elastyczną dzianiną i musi się równomiernie rozłożyć.

kocyk minky 12.jpg


Krok 16 Jeżeli szyjesz kocyk z wypustką, zszywaj tą samą stopką, którą przyszywałaś wypustkę. Kocyk bez wypustki szyj stopką uniwersalną. Użyj ściegu stębnowego (prostego). Szyj po stronie tkaniny na szerokość 1 cm. Ząbki maszyny lekko wdają spodnią warstwę, dzięki czemu łatwiej jest zapanować nad minky. Zmniejsz nacisk stopki. Kontroluj rozciąganie się minki pomiędzy szpilkami. Możesz ustabilizować brzeg minky przyklejając równolegle do szwu taśmę klejącą. Jeżeli dobrze wymierzysz materiały i równomiernie je zepniesz szpilkami, dodatkowe zabiegi nie będą potrzebne. Nie ma potrzeby obrębiania brzegów.

Tutaj znajdziesz szczegółowy tutorial pokazujący sposób połączenia rogu wewnętrznego (minky) z zewnętrznym (tkanina).

ramka

kocyk-minky-13kocyk-minky-15

Po doszyciu do rogu, zostaw w materiale igłę i przekręć całość o 90 stopni. Niezszyty 1 cm brzeg minky rozszerzy się i dopasuje do rogu tkaniny.

kocyk-minky-14


Krok 17 Pozostaw otwór conajmniej na szerokość dłoni. Przekręć kocyk przez otwór na prawą stronę. Zapasy na szwy ułóż w kierunku krawędzi kocyka. Jeżeli chcesz, aby kocyk miał w środku ocieplenie z włókniny, włóż ją przez dziurę i równo rozłóż w środku.

kocyk-minky-16


Krok 18 Zszyj otwór ręcznie ściegiem krytym.

kocyk-minky-17


Krok 19 Ułóż kocyk swobodnie na dużym stole lub podłodze. Wygładź tkaninę. Zmierz ramkę i skoryguj ją, aby w każdym punkcie miała odpowiednią szerokość (w naszym przykładowym kocyku 10 cm). Przypnij gęsto szpilkami zapasy na szwy tkaniny do ramki.

kocyk-minky-18


Krok 20 Przestębnuj ramkę w szwie kocyka. Użyj stopki z prowadnikiem, aby igła szła dokładnie w linii szwu. Jeżeli szyjesz kocyk z wypustką użyj ponownie tej samej stopki, co poprzednio.

kocyk-minky-19

Szyjąc narożnik z wypustką, przeszyj kilka milimetrów za wypustkę i obróć całość na igle.

kocyk-minky-20


Krok 22 Przestębnuj rogi w linii szwu. Pomóż sobie stopką z prowadnikiem. Na zdjęciu widać stopkę do podkładania, która się również świetnie do tego celu nadaje.

kocyk-minky-21


Jeżeli Twój kocyk wygląda podobnie, to gratulacje!

kocyk-minky-23kocyk-minky-25kocyk-minky-26kocyk-minky-27
kocyk-minky-24