Podoba Ci się ten artykuł?

Plisę maskującą dekolt stosuje się w celu estetycznego ukrycia szwu łączenia dekoltu ze ściągaczem. Można obszyć nią również cały dekolt dookoła bez potrzeby obrzucania szwu.
Plisa maskująca może być zrobiona z dowolnej dzianiny lub tkaniny. Jeśli jest robiona z mało rozciągliwego materiału wówczas musisz kroić ją po skosie. Im cieńszy materiał dobierzesz, tym delikatniejsze uzyskasz wykończenie.

Krok 1 Wytnij pasek materiału o szerokości 5 cm.

001


Krok 2 Zmierz długość dekoltu. Jeśli plisa ma być tylko z tyłu, zmierz odległość od jednego do drugiego szwu ramieniowego. Jeśli chcesz, żeby była dookoła, musisz zmierzyć cały obwód dekoltu. Nie naciągaj materiału. Dodaj 2 cm do plisy na połowę dekoltu lub 4 cm do plisy na cały dekolt.

 


Krok 3 Złóż plisę na pół i zszyj krótsze boki na szerokość 0,5 cm.

003

Zetnij narożniki pod kątem 45 stopni.

004-2


Krok 4 Wywróć plisę na prawą stronę.

005


Krok 5 Koniec plisy przyłóż równo ze szwem ramieniowym.

006-1


Krok 6 Plisę maskującą złóż razem z zapasem ściągacza do lewej strony bluzy i przyszyj w tym samym szwie, którym został przyszyty ściągacz. Nadmiar plisy  musisz wdać równo na całej długości.

007-2

Tak wygląda plisa po przyszyciu. Szew łączący ściągacz z dekoltem bluzy jest ukryty pod plisą.

010a


Krok 7 Wytnij nadmiar zapasu szwu plisy maskującej. Jest to tak zwane cieniowanie szwów, stosowane w celu zmniejszenia grubości wykończenia.

010


Krok 8 Zakryj plisą cały szew dekoltu. Przypnij szpilkami do bluzy. Koniec plisy musi wypaść na szwie ramieniowym. Ułatwi Ci to luz 2 cm, który został dodany przy mierzeniu plisy. Na koniec sprawdź czy z prawej i lewej strony wszystko gładko leży.

011-2
012013


Krok 9 Przestębnuj plisę na 1 mm od brzegu.

014


Krok 10 Jeśli wszystkie kroki wykonałaś prawidłowo, to Twój dekolt powinien tak wyglądać.

015a


Krok 11 Załóż bluzę na manekin lub na sylwetkę i sprawdź czy z lewej i prawej strony leży idealnie. Jeśli twoja plisa maskująca układa się tak jak nasza, to gratulujemy.015016